Wróć

14 kwietnia 2024

Karolina Gruszka- Mówię o mojej chorobie, bo chcę pomóc innym...

Karolina Gruszka to utalentowana polska aktorka. Gra w filmach, serialach i spektaklach teatralnych zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest doceniana przez publiczność i krytyków. Od 2007 roku związana jest z rosyjskim reżyserem i dramatopisarzem Iwanem Wyrypajewem, z którym ma córkę. W 2017 roku zdiagnozowano u niej stwardnienie rozsiane.

Wielu pacjentów jest wdzięcznych aktorce, że głośno mówi o swojej chorobie. Chciałaby,żeby ludzie rozumieli, że dziś leczy się ją zupełnie inaczej niż 20 lat temu i diagnoza nie musi oznaczać, że chorego czeka niepełnosprawność i wózek. Wcześnie i odpowiednio leczony SM daje pacjentowi szansę na długie i normalne życie. Namawia, żeby nie bagatelizować nawet delikatnych objawów, które jednak niepokoją: dretwienia ciała, problem z równowagą, kłopoty z widzeniem, ciągłe zmęczenie- to te najbardziej charakterystyczne.

Aktorka jest laureatką wielu nagród

Dobry neurolog skieruje na dokładniejsze badania, które chorobę potwierdzą lub wykluczą. Rzuty mają też to do siebie, że zaczynają się delikatniej i z czasem narastają. Jeśli są mniejsze, zazwyczaj cofają się, ale bywa, że kończą się przyjmowaniem sterydów w szpitalu. Te pierwsze cofają się przeważnie do zera, a po kolejnych zmiany są często nieodwracalne. Dlatego tak ważne jest, by wdrożyć leczenie zaraz po pierwszym rzucie. - Kiedy zaczynałam chorować kilka lat temu, były tak zwane leki pierwszej i drugiej linii. Wśród leków pierwszej linii nie było jeszcze tych wysoko skutecznych, bo są one po prostu drogie. Kiedy dowiedziałam się, że jestem chora, dostałam najnowocześniejszy lek z pierwszej linii, który brałam codziennie w tabletkach, ale nie pomagał mi. Po pół roku stosowania zaczęłam szukać czegoś innego na własną rękę. Okrelizumab, czyli lek, który znalazłam na zagranicznych stronach, był wtedy w Polsce w fazie badań eksperymentalnych. Zaczęłam więc szukać lekarza, który go w Polsce zna. Wciąż jeżdżę do niego do innego miasta i mimo że mogłabym już leczyć się w Warszawie, ważne jest dla mnie, żeby czuć, że jestem u osoby, która jest na bieżąco ze wszystkimi badaniami. opowiada. Aktorka od dawna jest wegetarianką, ćwiczy joge i medytuje. W chorobie okazało się to szczególnie przydatne. - Zawód, który wykonuję, sprzyja poznawaniu swojego ciała. Jogę praktykuję od dwudziestu paru lat, więc dosyć szybko wychwytuję, kiedy coś się z nim dzieje. Tak było przy okazji pierwszej terapii lekowej – od początku czułam, że to nie jest to. Przy drugiej terapii już wiedziałam, że moje ciało zaakceptowało leki. Joga wiąże się ze świadomością ciała, a w połączeniu z medytacją pozwala też radzić sobie ze stresem, który nie pomaga przy chorobach, zwłaszcza tych autoimmunologicznych. Zawsze starałam się o siebie dbać, ale teraz zwracam na to uwagę jeszcze bardziej. To dla mnie dodatkowa motywacja.- wyznaje.

Z Maciejem Musiałowskim zagrała w serialu "Kod genetyczny"

Pani Karolina mimo choroby zyje normalnie i bardzo aktywnie. Dlatego opowiada o swojej chorobie, żeby przekonać osoby chore, ich bliskich, że trzeba jak najszybciej zacząć się leczyć, a wiele osób tego nie robi. - To najczęstszy problem, o którym mówią lekarze, a o którym ja sama też rozmawiałam z pacjentami na oddziale rehabilitacyjnym. Były to osoby stosunkowo młode, które dostały diagnozę parę lat wcześniej, ale z jakiegoś powodu ją zbagatelizowały. Sama jestem za medycyną naturalną, którą też się wspomagam, ale w przypadku stwardnienia przejście na przykład tylko na dietę jest ryzykownym pomysłem. Mamy za dużo do stracenia, bo trzeci czy czwarty rzut może skończyć się już trwałym niedowładem i tym, że będziemy musieli chodzić o lasce lub usiąść na wózku inwalidzkim. - przestrzega

Z Borysem Szycem w spektaklu "Słoneczna linia".

- Mam wrażenie, że w Polsce jest jeszcze dużo do zrobienia, jeśli chodzi o mówienie o SM. Wiele osób jest zaskoczonych, że stwardnienie rozsiane nie jest takie straszne. Sama nazwa choroby i to, że powoduje zmiany w mózgu, jest przerażające.Kiedy mamy postawioną diagnozę, warto skonsultować się z kilkoma lekarzami, ale też znaleźć takiego, który specjalizuje się w tej chorobie- doradza aktorka .

Zobacz również

Wszystkie gorące tematy zebrane w jednym miejscu