Wróć

11 sierpnia 2020

Oni mają wrażliwe serce!

Badania dowodzą, że najbardziej boimy się raka, ale to choroby krążenia zbierają największe żniwo.Szacuje się, że około 2 mln Polaków cierpi na chorobę wieńcową, a zawał dopada sto tysięcy osób rocznie. Jeśli podczas wysiłku zdarzają ci się kłucia i bóle w klatce piersiowej to znak, żeby zgłosić się do lekarza.

Jerzy Bończak, Janusz Gajos, Piotr Fronczewski,Krzysztof Stelmaszyk, Bogdan Kalus

Jerzy Bończak, Janusz Gajos, Piotr Fronczewski,Krzysztof Stelmaszyk, Bogdan Kalus

Ryzyko wystąpienia tych dolegliwości u kobiet, wzrasta po 50-tce, gdy wraz z nadejściem menopauzy przestają je chronić hormony. Panowie nie mają takiej ochrony.Niebezpieczeństwo zawału gwałtownie rośnie u nich już po 40-tce, a coraz częściej zdarza się on jeszcze wcześniej. Oto siedem grzechów głównych, które popełniasz wobec swojego serca!

1 .Palenie tytoniu

Substancje zawarte w dymie tytoniowym uszkadzają ścianki tętnic, co sprzyja odkładaniu się płytek miażdżycowych i przyspiesza proces zwężania naczyń. Nikotyna okrada tkanki z tlenu, a palenie papierosów, aż o 40 % podnosi ryzyko zawału.

2.Nadużywanie alkoholu

Prowadzi do kardiomiopatii czyli poważnej choroby mięśnia sercowego.Powoduje jego powiększenie, zwiotczenie i osłabienie.

3.Nadwaga.

Dwukrotnie zwiększa ryzyko miażdżycy i nadciśnienia tętniczego, które nie leczone jest jednym z podstawowych czynników ryzyka zawału. Choroba nadciśnieniowa rozwija sie powoli i przez długi czas nie powoduje żadnych dolegliwości. Serce jednak musi wykonać większą pracę, aby przepchnąć tę samą ilośc krwi. Obciążona jest zwłaszcza lewa komora , która znacznie się powiększa. Serce nie nadąża z pompowaniem krwi- mówimy wtedy o niewydolnosci krążenia, co może doprowadzić do zawału. Prawidłowe ciśnienie nie powinno być wyższe niż 140/90 . Z diety powinnismy wyleliminowac tłuste mięsko. Spożywać dużo ryb i drobiu, zamiast smażyć pieczemy lub gotujemy. Biały chleb zastepujemy razowym, a słodycze warzywami i owocami.

5- Brak ruchu

Sprzyja tyciu i wspomnianych z nadwagą dolegliwości , nie tylko dotyczących serca. Także cukrzycy, udaru mózgu, a nawet nowotworów.

6- Nadmiar kofeiny i stres

7- Zaniedbywanie badań.

A zatem: Rzuć palenie, zmodyfikuj dietę, dbaj o ciśnienie, ruszaj się- a Twoje serce odwdzięczy ci się i długo będzie biło jak dzwon!

Gwiazdy też chorują na serce!

Piotr Fronczewski - Od dawna cierpiał na arytmię serca , do czego zdążył już nawet przywyknąć. -Od dłuższego czasu mi to towarzyszy, do tego pojawiły się napadowe migotania przedsionków, ale do wszystkiego można się przyzwyczaić. Oswojony byłem ze swoją arytmią – wyznał. Niestety kilka lat temu choroba zaostrzyła się i trzeba było zastosować radykalniejsze niż dotychczas leczenie.- Byłem zrelaksowany, rozluźniony, poszedłem do kina, kupiłem sobie coca-colę i popcorn. I nagle coś zaczęło się dziać w klatce, ale to było coś innego od tego, do czego byłem przyzwyczajony. nie wiedziałem, czy serce wyskoczy mi uszami, nosem, ustami. Opuściłem salę kinową, wsiadłem w samochód i nie wiedziałem, co robić – może pojadę do domu, może wezwę karetkę. Postanowiłem jechać, jechałem tak, jak się dało – po trawniku, po torach tramwajowych na moją ulubioną Hożą na oddział kardiologiczny. Tam stwierdzono to, co trzeba było stwierdzić. Czekałem na reakcję farmakologiczną, ale nie nastąpiła, więc trzeba było mnie trzepnąć i zastosować kardiowersję – usypiają cię, nie zdążysz mieć snu, budzisz się i wszystko ci normalnie stuka, puka- opowiadał szczerze, przekonując, że „jest teraz naprawiony. Rzeczywiście , znów zaczął intensywnie pracować – w serialu, dubbingu, teatrze i reklamie. Jednak przy takich schorzeniach nigdy nie można być pewnym, że podobne incydenty nie wrócą i to ze zdwojoną siłą Lekarze zalecają zwolnienie tempa i mają rację, bo gorsze samopoczucie aktora sprzed roku dowodzi tego, że tak całkiem zdrowy to nigdy już nie będzie. A my chcemy go jeszcze długo oglądać!

Teraz papierosy już tylko na scenie. Tutaj w sztuce "Słoneczni chłopcy" w Teatrze 6 Piętro

Janusz Gajos – Kiedyś nie oszczędzał się. Gdy przeszedł zawał, dodatkową komplikacją okazała się poważna infekcja gardła. Aktor wciąż się przeziębiał i męczył go uporczywy kaszel, z którym lekarze nie dawali sobie rady. Uporała się z nim ....Elżbieta Gajos! To ona uparła się, by wydobyć małżonka ze zgubnego nałogu . Pan Janusz nie pali już od wielu miesięcy i obiecał żonie, że w swoim postanowieniu tym razem już wytrwa na zawsze. Małżonkowie od dłuższego czasu przerzucili się na zdrową, ekologiczną żywność, ograniczyli też tłuszcze i słodycze. Starają się aktywnie wypoczywać. I widać , że nowy, zdrowy styl życia zdecydowanie im służy. Pan Janusz, odbywa dalekie piesze wycieczki bez najmniejszej zadyszki, a po kaszlu ani śladu.

Stara się zdrowo odżywiać, ale kawałek tortu z okazji jubileuszu, czemu nie?

Krzysztof Stelmaszyk- Po przebytym zawale dobrze wie, co znaczą problemy z sercem. Był czas, że wyglądał tak źle, iż przyjaciele martwili się o niego. Teraz dba nie tylko o siebie, ale chętnie włącza się w akcje dotyczące profilaktyki chorób układu krążenia. Został nawet twarzą kampanii edukacyjnej „Zawalcz o swoje serce” i przyznał, że to własnie wiedza, jak rozpoznać objawy zawału, uratowała mu życie.

Chroni swoje serce, ale jak trzeba w filmie wyciska z siebie siódme poty.

Jerzy Bończak . Bolesny skurcz ścisnął serce Jerzego Bończaka, gdy wypoczywał on na swojej działce na Mazurach. Natychmiastowa pomoc uratowała mu życie. Trafił do szpitala w Olsztynie, gdzie lekarze przeprowadzili operację na otwartym sercu.-To był drobiażdżek. Nie ma o czym mówić" – próbował potem żartować z tej sytuacji, ale aktor dobrze wie, że na ten zawał zapracował jak mało kto. Sam przyznał, że przez wiele lat był uzależniony od alkoholu i palił jak smok.

Bogdan Kalus – Aktor przebył zawał 18 lat temu w… Sylwestra! Nie miałem pomysłu jak się zabawić, to wybrałem się do szpitala – lubi żartować. Ale zdaje sobie sprawę, że żartów nie ma i stara się słuchać wytycznych lekarzy. Jeśli decyduje się na przedsięwzięcie, które wymaga większego wysiłku , zawsze konsultuje to z medykami. Bo nie dla niego ciepłe kapcie!

Zawał dopadł go w Sylwestra,ale on nie przestaje tańczyć..

Zobacz również

Wszystkie gorące tematy zebrane w jednym miejscu