Wakacje to przede wszystkim czas podróży, często do krajów o zupełnie innym klimacie. Piękna pogoda sprzyja korzystaniu ze świeżego powietrza i służy aktywnemu wypoczynkowi. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że lato jest ciężkim okresem dla naszych oczu. Jesteśmy narażeni na silne promieniowanie słoneczne, wzrasta też stężenie pyłków roślinnych mogących podrażnić nasze oczy. Większość z nas mnóstwo czasu spędza przy komputerze, co szczególnie nasiliło się podczas pandemii i wymęczyło nasz wzrok. Pamiętajmy,żeby podczas urlopu spróbować go zregenerować!
W czasie pandemii przenieśliśmy pracę z biura do domów, a godziny spędzone przy komputerach odbiły się na zdrowiu naszych oczu.
Nie zastanawiamy się nad tym na co dzień, ale nasze oko mruga około 12 razy na minutę. Podczas pracy przy komputerze częstotliwość mrugania znacząco się obniża, co uniemożliwia wystarczające nawilżenie spojówki i rogówki. Ponadto, zwykle koncentrujemy wzrok raz na przedmiotach bliskich, a raz na oddalonych. Przed monitorem nasze oczy pozostają przez dłuższy czas skupione na jednym obiekcie. Prowadzi to do osłabienia zdolności akomodacyjnych i osłabienia mięśni oka. Niekorzystny wpływ na wzrok ma również promieniowanie ekranu komputerowego. W rezultacie następuje osłabienie wzroku, ból, drapanie, swędzenie oczu oraz uczucie „piasku pod powiekami”. Niestety nauka zdala powodowała, że całe dnie przed komputerem spędzały również dzieci. Rodzice powinni pamiętać o tym i ograniczyć swym pociechom dostęp do komputera w czasie wakacji.
Wakacje powinny być dla dzieci odpoczynkiem dla ich oczu.
Choć dzieci wolą spędzać czas przy komputerze, dla ich zdrowia ważniejsze jest przebywanie na świeżym powietrzu.
W obecnej rzeczywistości panującego w wielu krajach koronawirusa nasze wakacje są „pod specjalnym nadzorem” pod wieloma względami. W kraju i poza jego granicami w czasie wakacyjnego wypoczynku musimy przestrzegać wymaganych zaleceń i wprowadzonych procedur dla bezpieczeństwa naszego zdrowia. Nie lekceważmy więc niepokojących objawów, które mogą wskazywać na najpoważniejszego w tej chwili „wroga” dla naszego zdrowia ale także na inne choroby i infekcje. - Coraz częściej zgłaszają sią do nasych gabinetów nawet bardzo młodzi pacjenci zaniepokojeni stanem swojego wzroku. W czasie kiedy przez wiele miesięcy musieliśmy ograniczyć swoje zajęcia zawodowe i kiedy zamknięte były szkoły i uczelnie często nadużywaliśmy naszego wzroku m.in. spędzając wiele godzin przy komputerze czy oglądając telewizję dłużej niż przed pandemią. Taki stan nazywa się cyfrowym zmęczeniem wzroku. W każdym takim przypadku należy się zwrócic do okulisty żeby nie pogarszać takiego stanu- radzi dr Radosław Różycki – okulista, specjalista chorób oczu z Centrum Medycznego ORBITA w Warszawie.
Orbita to nowoczesna klinika na światowym poziomie.
Tutaj w komfortowych warunkach ratuje się wzrok wielu pacjentom.
Rady doktora Różyckiego są bezcenne, bo to nie tylko wybitny okulista, ale też chirurg, który wykonuje wiele zabiegów dających nową jakość życia pacjentom w różnym wieku. To specjalista ceniony nie tylko w naszym kraju, lekarz z dużym doświadzeniem zawodowym , ale też sympatyczny, przyjazny chorym człowiek. Wśrod jego pacjentów jest wiele osób z pierwszych stron gazet, którzy podobnie jak pozostali pacjenci cenią sobie fakt, że w Orbicie przy Mińskiej 25 w Warszawie mają zapewnioną nie tylko profesjonalną opiekę ale także dyskrecję.
Dr Radosław Różycki jest cenionym specjalistą chorób oczu nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
CYFROWE ZMĘCZENIE WZROKU
-Jeżeli zauważyliśmy, że coraz cześciej mrużymy oczy, czujemy pieczenie czy męczące swędzenie oraz reakcję np. na zmianę oświetlenia czy przy przebywaniu na słońcu, sprawdźmy stan naszego wzroku. Cyfrowemu zmęczeniu oczu mogą towarzyszyć także bóle głowy i np. szyi. Nasz wzrok jest osłabiony, co daje duży dyskomfort nie tylko w czasie pracy przy komputerze ale też przy oglądaniu telewizji, czy przy czytaniu. Nie lekceważmy takich objawów i zgłośmy się do okulisty. Takie stany wzroku dotyczą także dzieci, które wiele godzin dziennie spędzały korzystając np. z gier komputerowych i zabaw oraz animacji w telefonie czy tablecie. Po konsultacji i dokładnym badaniu wzroku okulista oceni jak można pomóc pacjentowi.- podkreśla dr Różycki.
Oczy są naszym oknem na świat, miejmy je zawsze pod kontrolą.
Pracując przy komputerze należy zadbać o właściwą higienę tej pracy. Tak ustawiać monitor, żeby zapewnić sobie dostęp do światła naturalnego. Optymalna odległość twarzy od ekranu wynosi 40–75 cm. Należy dbać o nawilżanie oczu gdyż obniżenie częstotliwości mrugania podczas pracy przed komputerem powoduje wysychanie spojówki i rogówki. Najlepiej używać kropli, które nie zawierają konserwantów. Kilkuminutowa gimnastyka gałki ocznej w czasie pracy i wzmacnia mięśnie oka i poprawia akomodację. Odpowiednia ilość witamin i mikroelementów utrzymuje w dobrej kondycji cały organizm, ale wpływa także na narząd wzroku. Najważniejsza dla niego jest witamina A, C i E oraz cynk, selen i magnez. Dobry wpływ na wzrok ma także codzienna aktywność fizyczna, ponieważ zmniejsza ona ciśnienie krwi w organizmie.
Latem nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych.
NAJCZĘSTSZE PROBLEMY W CZASIE WAKACJI
- W czasie wakacji dzieci i młodzież najczęściej chorują na zapalenie spojówek. Są to głownie problemy bakteryjne, wirusowe oraz alergiczne. W czasie czynnego wypoczynku np. zabaw na plaży : gry w piłkę, budowania zamków z piasku czy zanurzania się w często zanieczyszczonej wodzie, pojawia się zapalenie spojówek. Obecność ciała obcego: ziaren piasku oraz owadów czy pyłków roślin oraz zatarcia oczu brudną wodą - to najczęstsze przyczyny zapalenia. Objawami chorych spojówek są : zaczerwienienie oczu, opuchnięcie oraz męczące swędzenie i pieczenie. Jeżeli zaczerwienienie oraz swędzenie nie ustąpi w ciągu 1 – 2 dni należy zwrócić się po poradę do lekarza okulisty.- przypomina doktor Różycki.
Szczególną uwagę zwracajmy na dzieci, które podczas letnich zabaw mogą nabawić się różnych urazów i zakażeń.
URAZY GAłKI OCZNEJ
Główne przyczyny urazu gałki ocznej, to ciało obce w naszym oku, uszkodzenie ostrym narzędziem lub w czasie korzystania ze sprzętu sportowego, w czasie gier terenowych, oparzeń chemicznych. Sprawdzajmy też jaka woda jest w miejscach gdzie się kąpiemy. Dotyczy to zarówno morza, akwenów wodnych czy basenów gdzie wielokrotnie może być przekroczona dopuszczalna ilość chloru . Najlepiej korzystać z okularów w czasie pływania i oczywiście nurkowania.
Pierwsza pomoc w przypadku urazu oka:
Ocena sytuacji, skali zranienia
Przemycie rany jałową solą fizjologiczna lub czystą wodą
Założenie opatrunku hamującego krwawienie
W czasie urlopu porzućmy komputery, zadbajmy o maksymalny odpoczynek dla naszych oczu!