W ciągu ośmiu edycji, ponad 30 tysięcy wolontariuszy zniosło z tatrzańskich szlaków ponad pięć i pół ton śmieci! Najważniejszym celem projektu nie jest jednak jednorazowe posprzątanie naszych najwyższych gór, ale edukacja ekologiczna. Dzięki zaangażowaniu ambasadorów oraz licznym przekazom medialnym, idea przyświecająca organizatorom dociera do coraz szerszej grupy odbiorców. Dzięki temu z roku na rok obserwowany jest pozytywny trend: więcej jest chętnych, by sprzątać szlaki, a mniej śmieci pozostawionych przez turystów. To oznacza, że świadomość ekologiczna wśród Polaków rośnie. Jedną z ważnych ambasadorek jest Anna Dymna , wspaniała aktorka i wyjątkowy człowiek. Dla większości Polaków Anna Dymna na zawsze pozostanie Barbarą Radziwiłłówną albo Marysią Wilczór ze „Znachora”. No i oczywiście wnuczką Pawlaka i Kargula z niezapomnianych komedii „Sami swoi”, „Nie ma mocnych „ i „Kochaj albo rzuć”. Ale dziś pani Anna to nie tylko aktorka, to instytucja. Prezes Fundacji „Mimo wszystko”, organizatorka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki ,ogólnopolskiego konkursu dla osób niepełnosprawnych utalentowanych wokalnie, oraz prowadząca program „Spotkajmy się „ w którym porusza tematy miłości, akceptacji, samotności, szczęścia, wiary i nadziei, goszcząc ciężko chore osoby. Te spotkania nie należą do łatwych i tylko bliscy pani Anny wiedzą, jak bardzo obciążają . Dziś, gdy ma problemy ze zdrowiem już nie chodzi po górach, jak to było w młodości , ale wciąż lubi wyjechać w Tatry choćby na kilka dni zresetować organizm. Nie ma daleko, bo jej miejscem na ziemi jest ukochany Kraków., największym jej problemem jest brak czasu.
Rohacze....
„Święta Anna od niepełnosprawnych „, jak nazywają ją wszyscy w Krakowie walczy głównie o tych, którzy sami o siebie nie potrafią zadbać, ale sobą niespecjalnie się przejmuje. - A powinna , bo sporo zdrowotnych perypetii ma za sobą i z wiekiem jej organizm coraz bardziej się buntuje. Ona tego nie widzi, że przyjmując na siebie problemy innych , sama staje się coraz słabsza – martwią się przyjaciele aktorki. I czasem udaje im się ją namówić na krótki wypad w góry , by pooddychała świeżym powietrzem, które jak wiadomo w Krakowie nie jest zbyt czyste. Wtedy boli ją, że turyści tak bezmyślnie obchodzą się z przyrodą. Dlatego chętnie włącza się w akcję” Czyste Tatry”.
Piękno gór zachwyca i onieśmiela
W tym roku ze względu na bezpieczeństwo uczestników oraz nowe uwarunkowania związane z epidemią, będzie to jednodniowa akcja sprzątania. -Zrezygnowaliśmy z organizacji imprezy masowej na Równi Krupowej w Zakopanem. Oznacza to, że nie będzie koncertów, panelu górskiego, ani eko-miasteczka, ale wykonamy nasze główne zadanie – ruszymy wysprzątać tatrzańskie szlaki. I to jest najważniejsze – mówi organizator „Czystych Tatr” i prezes Stowarzyszenia Czysta Polska, Rafał Sonik.
Dla wielu ludzi lubiących aktywny wypoczynek góry są cennym skarbem
Organizatorzy ustawią siedem punktów rejestracyjnych, przy których będzie można się zapisać i otrzymać pakiet startowy, czyli workoplecak, niezbędne do sprzątania worki i rękawiczki oraz wyjątkową koszulkę z autorską grafiką czołowego polskiego rysownika Andrzeja Mleczki. Każdy wolontariusz otrzyma również identyfikator uprawniający do bezpłatnego wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego w dniu akcji .
Prawdziwi miłośnicy gór, nie zostawiają tam śmieci
Wszyscy wolontariusze w momencie rejestracji zostaną poinformowani o właściwych metodach utylizacji niebezpiecznych odpadów, m.in. maseczek oraz foliowych i lateksowych rękawiczek. Instrukcja postępowania z wymienionymi odpadami przygotowana zostanie we współpracy z firmą Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań wyspecjalizowaną w tematyce recyklingu i segregacji odpadów.
Anna Dymna mało ma czasu na prywatne życie, ale zawsze znajdzie go dla innych .