Wróć

25 stycznia 2021

Jeśli chcesz,by Twój drewniany domek trwał wiecznie ...

W przeszłości drewno nie było traktowane w żaden szczególny sposób. Wszystkie drewniane konstrukcje były zaprojektowane tak, aby po prostu w nich mieszkać bez wkładania w to wysiłku. Co się zmieniło dzisiaj?

Najważniejsze to poprawny projekt

Kluczowym elementem długowieczności domu jest prawidłowe wykorzystanie materiałów drewnianych. Należy przede wszystkim zrozumieć, że drewno przez cały okres swojego życia jest materiałem, który żyje. Ponieważ nieustannie wchłania i oddaje wilgoć, często jest niszczone przez różne grzyby. Ich różne rodzaje rozwijają się w drewnie, gdy w trakcie jego konserwacji pojawia się niekorzystna wilgoć, co często dzieje się z powodu wady konstrukcyjnej. To prowadzi do oczywistych wniosków: poprawnie zaprojektowany dom z drewna będzie cieszyć się długowiecznością.

Oto 5 wskazówek, które zabezpieczą Twój drewniany dom na długie lata.

1.Dobór odpowiednich materiałów

Oczywiście, najodpowiedniejszym wyborem jest wysokiej jakości drewniany materiał budowlany. Najlepszym materiałem będzie taki, który jest najbardziej odporny na słońce i warunki atmosferyczne. Niektóre rodzaje drewna mogą pomóc w ochronie przed owadami i szkodami spowodowanymi przez wodę. Ważnym jest również znalezienie gatunków drewna, które są znane ze swojej trwałości i wytrzymałości.

2.Zminimalizowanie działania szkodliwych elementów

Najbardziej szkodliwym elementem dla drewna są promienie słoneczne. Chcąc zachować wygląd młodego drewna lub jego określony odcień, ważne jest, aby stosować rozwiązania chroniące drewno przed promieniami UV – głównym czynnikiem starzenia się drewna. Nienaturalną, ale skuteczną metodą ochrony drewna przed czynnikami zewnętrznymi jest jego impregnacja – powierzchnie impregnowane mogą wytrzymać nawet 40 lat w słońcu, deszczu i wietrze. Do innych szkodliwych elementów można zaliczyć owady, czy wiewiórki.

3. Ograniczenia działania wody podczas budowy

Oczywiście, nie jest tajemnicą, że wilgoć jest głównym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi grzybów. Bardzo dużym błędem jest kontakt drewna z deszczem lub śniegiem podczas prac budowlanych. Działanie wody powoduje w znacznym stopniu zawilgocenie tego materiału, na którym później zaczyna rozwijać się grzyb. Bardzo ważnym jest, aby pamiętać, że jeśli poziom wilgoci drewna znajduje się poniżej 20%, wtedy większość kultur grzybów nie ma szansy się rozwinąć.

4. Poprawne malowanie

Niewielu właścicieli domów z drewna wie, że aby poprawnie rozpocząć proces malowania należy najpierw oczyścić powierzchnie drewnianej konstrukcji przy użyciu wody z mydłem i szczotki o miękkim włosiu. Dzięki temu malowanie będzie efektywniejsze, ponieważ usuniemy nadmierny brud. Po oczyszczeniu możemy rozpocząć proces nakładania farby - należy to robić mniej więcej, co pięć lat lub gdy tylko zauważysz, że stan drewna się pogarsza. Dla wzmocnienia efektu należy użyć farby podkładowej.

5. Konserwacja domu

Chociaż naturalne drewno jest najlepszym wyborem do ekspozycji na zewnątrz, w pewnym momencie swojego życia staje się podatne na próchnienie. Jedynym sposobem prawidłowego wykorzystania surowego drewna (dowolnego rodzaju) na zewnątrz jest odpowiednia konserwacja. Innymi słowy należy pamiętać o takich czynnościach jak dodanie wodoodpornych środków konserwujących, uszczelniaczy lub farb z ochroną UV. W ten sposób ochronimy nasz drewniany domek na długie lata. Przy prawidłowym wykonaniu budynek będzie służył wiele lat bez zabiegów wykończeniowych. Wszystko, jednak sprowadza się do osobistych upodobań - jeśli właścicielom domów nie podobają się szare odcienie starego drewna, jedynym wyborem będą zabiegi chemiczne. Każdy rodzaj drewna ma inną naturalną zdolność do walki z rozkładem biologicznym; do materiału szczególnie odpornego możemy zaliczyć dąb, podczas gdy jodła dość szybko niszczeje, a sosna jest długowieczna.

Zobacz również

Wszystkie gorące tematy zebrane w jednym miejscu