Wróć

3 września 2021

Ryszard Rembiszewski- Będę z nimi całym sercem!

Już jutro, 4 września 2021 o godzinie 12:00 w Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie odbędzie się ósma edycja charytatywnej aukcji obrazów na rzecz Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Tym razem nie poprowadzi jej jak zawsze wieloletni prezes Fundacji DAW, ale jak zapewnia, będzie sekundował organizatorom z Hiszpanii i trzymał kciuki za powodzenie aukcji.

Antoni Bednarczyk, międzywojenny aktor teatralny i filmowy,który swoją karierę rozpoczynał jeszcze u schyłku XIX wieku,miał w swoim dorobku ponad trzysta ról teatralnych, szereg ról filmowych a także ponad sto  wyreżyserowanych sztuk.Wyreżyserował też pierwszy pełnometrażowy polski film fabularny "Dzieje grzechu", który choć zmiażdżony został przez krytykę a  jego twórca oskarżony o "epatowanie  brudem moralnym" i "rzucanie polskiej kobiecie obelgi prosto w twarz" to jednocześnie cieszył się ogromną popularnością wśród publiczności. Do historii teatru Antoni Bednarczyk przeszedł jednak nie tylko jako artysta. Był bowiem tym przedstawicielem środowiska artystycznego ,który doprowadził do powstania Schroniska Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie ( dziś Dom Artystów Weteranów Scen Polskich, który istnieje od 1927 roku). Antoni Bednarczyk doskonale znał biedę i trudny los artystów w podeszłym wieku, dlatego przez wiele lat walczył, aby powstał ten azyl godnego życia dawnych sław.

Antoni Bednarczyk z żoną Bogusławą Iłowiecką nad Morskim okiem.

To miejsce staje się, jak sami mieszkańcy mówią, po prostu ich domem. Tutaj ostatnie lata swojego życia spędzają znani i mniej znani ludzie sceny: aktorzy, tancerze i wszyscy Ci, którzy dostarczają nam niezapomnianych wzruszeń i przeżyć intelektualnych. Tu mieszkali m.in. Adolf Dymsza, Irena Kwiatkowska, Danuta Rinn czy Lidia Korsakówna. Domu w Skolimowie nie można porównać do żadnego istniejącego domu opieki w Polsce. Każdy pensjonariusz ma swój osobny pokój, który może zapełnić własnymi meblami i pamiątkami. Wyróżnia go spośród innych „domów seniora" to, że tętni życiem często odbywających się tu koncertów, spektakli i spotkań kulturalnych. Niestety , Skolimów jak każda tego typu placówka zmaga się z różnymi problemami, związanymi z jego utrzymaniem. Wciąż jednak jest mnóstwo ludzi dobrej woli, którzy go wspierają. Osiem lat temu po raz pierwszy prawnuczka założyciela Domu, Bogusława Skwarna postanowiła na swój sposób wspomóc funkcjonowanie tego azylu dla Aktorów.

Prawnuczka założyciela DAW, Bogusława Skwarna po nim odziedziczyła pasję pomagania.

Jako malarka zaprosiła do współudziału innych artystów malarzy i zorganizowała pierwszą charytatywną aukcję obrazów na rzecz Domu. Od tamtej pory włączają się w nią artyści malarze z Polski i zza granicy ofiarowując bezpłatnie swoje prace na licytację. W wydarzeniu od samego początku wspierają ją dziewczęta będące uczestniczkami programu Debiutantki, którego autorką jest Agnieszka Michalczyk. Połączenie młodości Debiutantek biorących udział w jedynym w Polsce programie edukacyjno-charytatywnym, nawiązującym do przedwojennych form kształcenia młodych osób i ponadczasowych wartości z hojnością artystów na rzecz ludzi starszych, jest doskonałym sposobem zaprzeczania stwierdzeniu o "konflikcie pokoleń". Dlatego wydarzenie nosi tytuł : Młodość i Twórczość dla Doświadczenia.Każda edycja to nie tylko licytacja obrazów oraz różnych przedmiotów, z której dochód przeznaczany jest na realizację konkretnych potrzeb Domu, ale również bardzo ważny moment spędzania czasu z mieszkańcami Skolimowa.

Bogusława Skwarna podarowała na licytację obraz olejny "W zakamarkach ogrodu".

Ciekawe rozmowy, wspomnienia, poświęcenie uwagi, to dla dziewcząt Debiutantek niezwykły i wzruszający moment spotkania radosnej młodości z dojrzałością sędziwego wieku. Dzięki zebranym podczas licytacji funduszom dotychczas udało się kupić dla domu m.in. aparat do miejscowej krioterapii wspomagający pensjonariuszy w leczeniu bólu, kilka lodówek aby wymienić te, które pamiętały jeszcze lata trzydzieste XX wieku, wymienić wykładzinę w bibliotece, czy też przeprowadzić renowację foteli służących do rehabilitacji. Od momentu pojawienia się koronawirusa, czyli od marca 2020 roku ogród był jedynym miejscem, do którego mieszkańcy Domu: aktorzy weterani i inni artyści scen polskich mogli wychodzić.

Niestety wszystko wskazuje na to, że ten stan rzeczy nie poprawił na zawsze i ogrodowa przestrzeń jeszcze długo może być ich „ograniczonym światem”. Dlatego podczas tegorocznej aukcji z podtytułem „Pamiętajcie o ogrodach” zebrana kwota z licytacji zostanie przeznaczona na lepsze dostosowanie ogrodu dla osób starszych mi.in na zbudowanie podjazdu dla wózków inwalidzkich do altany znajdującej się na wzniesieniu. Ponieważ w tle aukcji jest ogród organizatorki zebrały obrazy i inne dary o tematyce z nim związanej: kwiaty, pejzaże, sadzonki kwiatów, drzewa, donice i wiele innych.

Pensjonariusze Skolimowa znają zaangażowanie malarki w pomoc u utrzymaniu ich domu.

Teraz wystarczy otworzyć serca i portfele. Ryszard Rembiszewski, który tym razem nie poprowadzi aukcji, umiescił na swoich profilach wzruszający filmik, w którym zachęca do wzięcia w niej udziału i podkreśla, jakim ważnym miejscem był dla niego Skolimów. - Stąpamy po śladach osób, które były przed nami i pozostawimy swoje ślady dla kolejnego pokolenia. Jakie będą zależy tylko od nas”. Chciałabym ,żeby dzieło Bednarczyka było kontynuowane przez następne pokolenia. Uważam,że czynienie dobra, pomaganie - jest jedną z najważniejszych rzeczy w życiu i świadczy o naszym człowieczeństwie.- mówi Bogusława Skwarna, a jej pradziad byłby z niej bardzo dumny.

Bogusława Skwarna i Agnieszka Michalczyk - duet zgrany i kochany.

Ryszard Rembiszewski będzie jutro sercem i myslami w Polsce, w pałacu w Wilanowie.

Antoni Bednarczyk byłby dumny ze swojej prawnuczki i wdzięczny wszystkim, którzy kontynuują jego dzieło.

Zobacz również

Wszystkie gorące tematy zebrane w jednym miejscu